Chipy w Czechach

Od kilku lat trwa moda na wszczepianie zwierzętom, głównie psom i kotom chipów z podstawowymi informacjami, takimi jak nazwisko właściciela czy data ostatniego szczepienia. Jednak do tej pory nie pojawił się pomysł, żeby chipy wszczepiać także dzieciom.

Tymczasem Czesi chcą wszczepiać dzieciom microchipy, aby uchronić je w ten sposób przed pedofilią i zaginięciem.

Pomysł ten pojawił się, ponieważ w ciągu krótkiego czasu zaginęło lub zginęło w Czech kilkoro małych dzieci.

Od dwóch tygodni policja oraz wolontariusze szukają zaginionej dwa tygodnie temu 9-letniej Czeszki z Pragi. Do tej pory odnaleziono tylko jej plecak i butelkę z piciem. Nie wiadomo czy dziecko jeszcze żyje, czy zostało uprowadzone przez pedofila.

Dlatego właśnie pojawił się pomysł wszczepiania dzieciom microchipów.

Zuzana Baudyszowa, która jest szefową praskiej fundacji “Nasze Dziecko” uważa, że taki chip może uchronić dziecko przed zaginięciem czy uprowadzeniem, ponieważ miniaturowy układ elektroniczny po aktywacji za pomocą fal radiowych emituje sygnał naprowadzający.

W Wielkiej Brytanii ten pomysł się jednak nie przyjął, ponieważ obrońcy praw człowieka stwierdzili, że człowiek po wszczepieniu chipa jest w jakiś sposób oznaczony i śledzony.
Na razie jeszcze nie wiadomo jak zakończy się w Czechach debata nad microchipami. Pojawiają się głosy sprzeciwu, które wskazują na skojarzenie chipowania z psami lub więźniami, jednak może to być pomocne rozwiązanie w przypadku zaginięcia dziecka.

Chipy w Czechach

Dodaj komentarz

Przewiń do góry